DOLUNAY YENGEÇ BURCUNDA

Yengeç  Burcunda Dolunay

dolunay-yengec-burcunda

Dolun ayda güneş ve ay karşı karşıya gelir. Bu konum,  her ay 180. Derecelik  açılarla,  karşıt  burçlar arasında gerçekleşir. Yeniay ve dolunay hangi burçlarda gerçekleşmisse burçların temsil ettiği konuların yaşanacağına işaret eder . Her dolun ayda güneş ve ay karşı karşıya gelir.Dolun aydan hemen sonra yeni ay doğar. Yeni ay daima yeni başlangıçlara işaret  eder. Dolun ay ise, artık tamamlanması  gereken,  bitmesi  gereken konulara işaret eder.Yengeç oğlak ekseninde gerçekleşen dolunay neler hissetdirecek,neler getirecek neler götürecek. Nelere arzu duyulacak, nelerden nefret edilecek Yengeç oğlak aksında gercekleşecek olan dolun ay ve hemen arkasından dogacak yeni  ay bir çok konuda bizi uyaracaktır.

Yengeç burcu anaç,  koruyucu, şefkatli, evcil bir burçdur. Oğlak burcu otoriter, idareçi,mesafeli ve soğukdur.  İkı burç birbirine zıtdır.Yengeç duygularıyle hisleri ile hareket eder. Oğlakda his şefkat sevecenlik    yoktur.Oğlak aklı  mantığı ve disipliniyle hareket eder.Yengeci duygusal acılar çökertirken, Oğlak acıları içine atar ve çektiği acılardan kuvvvet alıp zorluklarla mücadele ederek geleceğini güven altına alır.Yengeç hayatını garantiye almak için, taşınmaz mala ve ömür boyu bir gelire ihtiyaç duyar,ayrıca mutlu olmak içinde sevdiklerini yanında tutmak ister.Oğlak garanti  ömür boyu geçerli bir mesleği olsun ve hiç kimseye muhtaç olmasın ister.  Yengeç oğlak aksında gerçekleşen dolunay,taşınmaz mal arzusunu güclendirir. İnsanın içine para biriktirmek hırsı girer. Evlerini güzelleştirip, süslemek  isterler. Evlerinin bahçelerine küçük, fıskıyeli süs havuzu yaptırmak isterler.Balıklara akvaryumlara merak artar.  Deniz,  ırmak ve dağ manzaralı taplolara büyük posterlere ilgi artar.Dağ  yamaçlarında yaşam, su gören yerde hayat , çiflik  hayatı   özlenenler olur.  İnsanlar  yaşadıkları mekanları güzelleştirmek isterler.Yengeç ve oğlak ekseninde gerçekleşen  dolunay, insanlara yükselme hırsı  ve   zenginlik  arzusu verir.Gelenekler görenekler önem kazanır.Ölmüş aile büyükleri,özlenir  ve hatırlanır. Aile kökleri araştırılır. Geçmiş merak edilir.

İnsanlar nerden gelip nereye gittiğini merak ederler ve araştırırlar.Yengeç  ve oğlak   aksında   dolunay  gerçekleşirken ağızdan şu cümleler dökülür.Bizim  zamanımızda böyleydi,nerde eski günler,geçmiş  yaşamlar   daha güzeldi,  bu  laflar sıkça duyulur.Aİle arasında genç kızlar,büyükler tarafından teyzelere halalara benzetilir.Özelliklerin,   kalıtımların,  becerilerin,huyların geçmiş aile bireylerinden geldiği  fark edilir.Böyle zamanlarda anaların değeri daha çok anlaşılır. Anneler ve kızları birbiriniin üstünü daha çok düşer. Teyzelerin,  halaların,ninelerin ne kadar değerli oldukları farkedilir.Yengeç dolunayında duygusallık ve sahipleme iç güdüsü artar.Romantik duygular duyar,  sevmek, sevılmek,  sahiplenmek ihtiyacı duyarsınız.Sahip olduğunuz canları iç güdüsel olarak koruma ihtiyacı duyarsınız.İdarenin yönetimin elinizde olmasını istersiniz Başarmak ve sahip olmak istersiniz.Bir tarafdan evinizde oturmak, bir tarafdan dışarı açılmak istersiniz.Daha sağlıklı beslenmeyi düşünürken , canınız un ürünlerinden yapılmış  gıdalar ister.Diyet yapmayı  düşünürken,    İştahınız artar. Bu dolunay  zamanında  çocuklarınız  sizden,  küçük baş hayvanları ister .Evinizde tavşan, kaplumbağa, kümes hayvanları beslemek istersiniz.Evinizde bu hayvanların hepsini  besleme imkanınız olmyabilir.o zaman, tavşan ve kaplumbağa arasında bir seçim yaparsınız.

Yenceç  dolun ayında,Bekarlar bekarlığa son verip evlenme hazırlığına başlarlar. Evi olmayanlar ,bir eve sahip olmak için,yeni başlangıçlar yaparlar. Aile arasında kırgınlıklar biter ,muhabbetli  güzel  zamanlar başlar. Aile büyüklerine daha çok sevgi ve saygı gösterilir. Mal merağı artar.Mesleki konularda yükselme hırsı  insanları başarıya ğötürür. Sevgiler,  aşklar daha ciddi,  daha şefkatli, daha sahipleyici olur.Sahiplenmek iç güdüüsü, kadın erkek arasında bağlılığa,  sadakata, sevgiye  ve  şefkata vesile olacak.Evlilik dışı ilişki yaşayan evliler, evlilik dışı ilişkinizi bitirirler.Yuvalarına  değer verirler. insanlar  sevdiklerine şefkat ve sevgiyle sahip olurlar  Sevgi , aşk , şefkat arayanlar bu hisleri  kuvetlice hissederler.  İnsanlar   ruhunda romantik duygular, hissederler. Sevme sevilme ihtiyacı duyulur.

Yengeç burcu ve oğlak burcu aksında gercekleşen doluayın,   birde karanlık yüzü var.Bu etkileşim  İnsanları,   kırılgan, gücengen güçsüz hissettirir.Dikkat etmeniz gerekenler,   Gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olun.Gelen vergileri,  faturaları  vaktinde ödeyin. Bizim zamanımızda  bu böyleydi bu şöyleydi deyipde  yakınlarınızı bunaltmayınız. Soğuktan gelen hastalıklara karşı  önleminizi  önceden  alın.Romatizma hastalığı çekenlerin , romatızma sızıları artabilir.Vücudunuzu sıcak tutmaya çalışın.Mide ağrılarından,  göğüs sızılarından,Göz yorgunluğundan  sorun  yaşayabilirsiniz.

Yengeç ve oğlak burcu aksında olan dolunay , her devirde her çağda eski ve yeni medeniyetlerde  daima ilgi çekmiştir.Eski kültürlerde, yengeç ve oğlak aksında gerçekleşen dolun ay ,farklı  inanışlara neden olmuştur. Eski uygarlıklarda, evlenmek isteyen genç kızlar yüksekçe bir yere oturup ayı seyrederlerdi. Aya bakarak saçlarını 41 defa tararlardı.Saçlarını 41 defa taradıkdan sonra,ellerindeki aynayı dolun aya karşı tutarak dualar ediyorlardı.Duaları iyi bir eş ve mutlu bir yuvaları olması içindi.Dualarını bitirdikten   sonra ellerindeki aynaya bakarak  evlenecekleri erkeğin yüzünü görüyorlardı. İyi gitmeyen evlilikler ve bozulan işler için  Ay tanrıcasına beyez su zambakları  ve   buğday    veriyorlardı. Yengeç burcunda oluşan dolu aya  kaplumbağa  ve beyaz tavşan hediye ediyorlardı.Böyle zamankar  ekin  ekmek, ev yapmak,  evlenmek ve işkurmak için  iyi  bir  zamandı. Yengeç dolunayı,   Sıkıntıların bittiği mutlulukların başkladığı  bir dönem olarak görülüyordu. Bu dönemin birde karanlık yüzü vardı.Dolunayın enerjileri her zaman iyilik ve  mutluluk getirmiyordu .İnançlarına göre,yengeç dolunayının olumsuz enerjileri,  önemli   bir yargıcın ve bir kıraliçenin  ölmesine işaretdi.yine böyle dönemlerde,çok yağmur yağması nedeniyle suların   taşmasıyla mddi manevi kayıpların bir işaretiydi.

Sifa Avcin

 

 

 

Şifa Avcın

Sosyal Medya Paylaşım Alanı