AY ANNE, GÜNEŞ BABA, SATÜRN DEDE VE ÇOCUKLAR (ALEGORİ: ÇOCUKLAR VE ANNELERİ )

AY ANNE, GÜNEŞ BABA, SATÜRN DEDE VE ÇOCUKLAR ZODYAK ASTROLOJİ DERGİSİNE YAZDIĞIM BİR YAZI

Ay  anne  ve  Güneş  baba

Astroloji’de  Ay  anneyi, Güneş  babayı,  Satürn’de dedeyi  temsil  eder.

Ay anne  ve  Güneş  babanın 12  tane  çocukları  varmış.  Kimisi çok  yaramazmış,  kimisi çok  ciddi, kimisi inat, kimisi kırılgan, kimisi sevecen  ve  kimiside çok  bencilmiş.

 

KOÇ BURCU ÇOCUĞU

Ay  anne, eve  kapıdan  içeri  giren Koç burcu çocuğuna  şöyle  demiş; hergün yara bere içinde  eve gelmenden, sokak kavgalarına  karışmandan usandım bıktım. Birgün düşersin başını  yararsın.  Başka  bir  günde  burnunu  kanatırsın.  Sen  hiç  akıllanmayacakmısın?  Nedir  senden  bu  çektiğim. Ne ise birşey söylemeyim. Benim bu çocuğum, sinirli ve hoşgörüsüzdür. Sinirlenince küstahlığı ve kibri artar. Bende çok alınganım. Gücenirsem kırılır ve mahsunlaşırım. Dahada kötüsü kendime acımaya başlarım. Konuşmalara şahit olan Satürn dede ise şunları söyler. Bizim zamanımızda büyükler nederse o olurdu. Zamane çocukları, büyükleri dinlemiyorlar.

 

 

BOĞA BURCU ÇOCUĞU

Biraz sonra Boğa burcundaki  çocuğuna  şöyle  der; senin bu inadındanda, tembelliğindende, oburluluğundanda, dikbaşlılığındanda   usandım  bıktım. Herşeye  musallat oluyorsun.  Yaptığın birşey  yok, Tembel tembel oturursun.  Herşeyi  hazır   istiyorsun. Gelen giden sana hürmet etsin bekliyorsun. Tembel ve umursuz çocuğum.  Tren önünden  geçse, trenin yolunu değiştirmesini  beklersin. Benim bu çocuğum, para biriktirmeyi sever. Parasını  biriktiğinde sevdiklerine hediye almak ister. Fakat alacağın hediyenin parasını bana ödettirir. Paran var neden hediyenin parasını bana ödetirsin diye sorduğumda, param bitmesin diye cevap verir. Tutumlu ve eli sıkıdır aslında Bu çocuğum, ilerde zengin olmayı aklına koydu.

 

İKİZLER BURCU ÇOCUĞU

Hiç  birşeyden umuru  olmayan  İkizler burcundaki  çocuğunada  şöyle  der,  aklın bir  karış  havada, hiçbirşeyden  umurun değil. Kimin  arabasına  binersen  onun  düdüğünü  çalan. Herşeyi  merak  eden  ve  herşeye  burnunu  sokan. Ayaklı  gazete  oldun  yine. Ortalığı  bir  birine  katarsın sonrada  civa  gibi  ortadan  kaybolursun. İkizler  burcundaki  çocuk annesine  karşı  gelmeye  başlar.  Olayı uzaktan  seyreden  yaşlı  Satürn  dede, yorgun  titrek  bir  ses  tonu  ile  şöyle  der,  bu  çocuğu  sen  böyle ettin sözüne  söz,  arşınına  bez.  Ah bizim zamanımızdaki çocuklar nerede? Şimdikiler zamane çocuğu.

 

YENGEÇ BURCU ÇOCUĞU

Annesinden korkan ve bir yere saklanan Yengeç   burcu  çocuğunada  şöyle  der, Senin  bu korlaklılığından  ve  sulu  gözlülüğünden usandım ve bıktım. Kendi kendine  acımaktan  vaz  geç  artık.  Bütün  gün evde  oturmaktan hiç  usanmazmısın sen? Dışarı  çık arkadaşlarınla  oyna.  Fakat dışardayken  bile yine gözümün  önünde  ol. Anne Yengeç burcu çocuğunu ürkütmek istemez. Bu çocuk hassas, hisli ve içlidir. Gücendiğinde kendi kendine acır.  En mutlu olduğu  yer yine evidir.

 

ASLAN BURCU ÇOCUĞU

Bir  kükreyişle Aslan burcu  çocuğu  içeri  girer. Sessiz  olun  ben geldim.  Kalkın bana hizmet  edin.  Asaleti elden bırakmadan, kibirli ve çocuksu bir tavırla emirleri  vermeye  başlar. Çocuğunun bu emirvaki tavırları karşısında duygusallığını bırakan Ay  anne şöyle  der.  Sen kendini bir  şeymi sanıyorsun? Kendini kral olarakmı görüyorsun? Yoksa bir diktatör olduğunumu sanıyorsun? Ayni  babana  çektin. Babasına benzeyen tek çocuğum bu. Biz  senin hizmetçilerin  değiliz. Aslında bu çocuğum asil ve ağır başldır. Fakat istediklerini yaptırmak için, içgüdüsel olarak bir kral gibi davranır.

 

BAŞAK BURCU ÇOCUĞU

Başak burcu çocuğu, yemeğini  yer  bitirir.  İkinci  defa  ayni  yemekten  biraz  daha  yemek isterse annesine ayni  tabağı  yıkattrır. Anne  kızar,  senin  titizliğindende,  eleştirilerindende bıktım. Bu huyların ayni  teyzelerine çekmiş. Çocuğuma haksızlık etmeyim der kendi kendine. Kardeşlerinin içinde en tertipili, en düzenli, en titiz, en çalışkan ve en gayretli yine bu çocuğu olduğunu Satürn dedeye söyler Ay anne. Satürn dede herzaman olduğu gibi yine ata sözlerini sıralamaya başlar. Fakat en çok tekrarladığı atasözü, çalışan kazanır ata sözüdür.

 

TERAZİ BURCU ÇOCUĞU

Anne çocuklarına kızgın canı sıtkın. Hemen gözü  Terazi burcundaki  çocuğuna  takılır. Anne şöyleder. Hiç  birşeyden  umurun  değil. Sen hiç  aynanın karşısından ayrılmazmısın?  Sen hiç  usanmazmısın şarkı  söylemekten?   Ben senin elinden usandım, bıktım, bunaldım.  Ya şarkı  söylen,  yada  aynanın  karşısında  süslenin. Yada herkesten sevgi beklen. Sen başka birşey bilmezmisin?Kalk biraz ev işlerine yardım et. Ama hiç olurmu annene yardım edesin? Sen ancak kendini güzelleştirmeyi, kendini sevdirmeyi  ve devamlı giysilerini değiştirmeyi bilin. Benim bu çocuğuma ne giyse yakışır.Satürn dede uzaktan seslenir. Benim torunun doğuştan güzel.  Torba giysede o torbayı kendine yakıştırır.

 

AKREP BURCU ÇOCUĞU

Gözü  Akrep burcundaki  çocuğuna  takılır  ve  şöyle der. Çocuğum bugün  çok sessiz ve tedirgin. Galiba  akşam  yine  korkulu  rüyalar  gördü. Çocuğum karanlıktan korkar. Keşke ışığı açık bıraksaydım.  En  iyisi bu  gece ben ışığı  açık  bırakayım. Kardeşleri birşey duymasın. Sonra Akrep  burcu  çocuğumla,  alay  ederler.  Benim Akreb burcu  çocuğumun dili iyne gibidir.  Hem  inat, hem  kincidir. Onun sırlarını duyurmamalıyım. Çocuğum yine şüphelendi. Acaba kardeşlerim akşam korktuğumu ve korkulu rüyalar gördüğümü öğrendilermi? diye bana sormakta.

 

YAY BURCU ÇOCUĞU

Yay burcu  çocuk  eve yorgun  bitkin  gelir.  Ay anne şöyle  der, sen  hiç dinlenmeyecekmisim? usanmadınmı  koşmaktan,  Ya  koşarsın yerinde  duramazsın. Yada çok okursun.  Oku oku profesörmü  olacan?  yoksa Filozofmu olacan ?Yoksa koşturarak  atletmi  olacan ?  Ben bilirim  sen  birgün  beni bırakıp uzak  diyarlara  gidecen.  Ben senin  hasretine  nasıl  dayanırım yavrum. Gözümden hasret  yaşları şimdiden  akmaya  başladı

 

OĞLAK BURCU ÇOCUĞU

Annenin  gözü sessiz sedasız oturan Oğlak burcu  çocuğuna  ilişiyor.  Kendi kendine  şöyle  der.  Bu çocuğumu hiç  sezmem. Sankide evde yok  gibi. Hep kendi  başına, hep sessiz  ve  sakin. Hepimizden uzak.  Neise birşey  söylemeyeyim  kalbi kırılmasın. Kalbi kırılırsa inatçıdır affetmez.  Uzaktan  yaşlı  Satürn dede   şöyle  der; bu  çocuk  ayni  bana  çekti.  Yere  bakan  yürek  yakan. insanın  yere  bakanından,  Suyun  yavaş  akanından  korkacan  diyerek,  ata sözlerini sıralamaya  başlar.

 

KOVA BURCU ÇOCUĞU

Anne  Kova burcu çocuğunu uzaktan seyrediyor ve kendi  kendine şöyle  diyor.  Çocuğum herzamanki  gibi  bugünde  asi,  sinirli  ve  isyankar. Ne  yapacağı belli  olmaz.  Söz anlamaz  nasihat  dinlemez. Dikkatli  olayımda bana  isyan edip evinden ayrılmasın. Arkadaşlarınıda  hiç  beğenmem. Aklı fikri  arkadaşlarında. Öğretmenlerini beğenmez. Okulundan memnun deyil. Elinden gelse öğretmenlerine isyan edecek. İsyankar ve sinirli görünsede, aslında benim bu çocuğum, insancıldır.

 

BALIK BURCU ÇOCUĞU

Şiir yazarak, resim yaparak, şarkı söyleyerek kendi kendini eğlendiren Balık burcu çocuğu, kendi kendini eğlendiremez oldu. Kendi kendine yarattığı dans figürleride onu eğlendirmez oldu. Çocuk; üzgün mahsun ve mutsuz. Çocuğunu mutsuz, üzgün ve mahsun gören Ay annede, üzgün. Üzgün anne,  Balık burcu   çocuğuna  şöyle  der.  Yine nere  üzüldün, neden  ağlıyorsun. Yine nerden  korktun.  Derdin  ne?  Anladım sen yine  bir  şeyler  sezdin. Bu  çocuk çok  hassas,  çekingen ve  çok   sessiz. İçine  kapanmasından korkuyorum. En iyisi ona diğer kardeşlerinden daha  çok  sevgi ve şefkat  göstereyim.

Astrolog  Şifa  Avcın

Bromley Kent UK

Sosyal Medya Paylaşım Alanı